2018/19 SEASON RESULTS

Monthly Medal 2018

March: 

April:          Silver Division Gaynor Daykin Nett 79 Bronze Bev Warner Nett 74                        

May:          Silver Division Kim Davies Nett 78      Bronze Elaine Lilley Nett 76   

June:          Silver Division Caroline Hills Nett 77  Bronze Becky Foster Nett 71         

July:           Silver Division Lesley Perrin Nett 74    Bronze Jules White Nett 75                  

August:       Silver Division Caroline Hills Nett 72  Bronze Jen Hallett Nett 71          

September:  Silver Division Caroline Hills Nett 71  Bronze Steph Lee Nett 91         

October:      Silver Division Wendy Stewart Nett 73 Bronze Elaine Lilley Nett 73             

November:   Silver Division Gaynor Daykin Nett 74  Bronze Yvonne Walker Nett 76       

Monthly Stableford 2018

March :       Silver - Trudi Galloway 30 pts  Bronze - Jacqui Francis 22pts

April:          Silver - Lorraine Robertson 32 pts Bronze - Jules White 34pts

May:           Silver - Jan Machin 30 pts Bronze - Liz Moses 35 pts

June:           Silver - Lorraine Robertson 38 pts Bronze - Julie Shite 32 pts

July:            Silver - Lorraine Robertson 33 pts Bronze - Jane Forbes 40 pts

August:        Silver - Lorraine Robertson 36 pts Bronze - Jill Baggaley 44pts

September:  Silver - Trudi Galloway 38 pts Bronze - Cathy Donnelly 39 pts

October:      Silver - Trudi Galloway 27 pts Bronze - No entries

November:   Silver - Gaynor Daykin 31 pts Bronze Liz Milne 33 pts

Par Competition 2018

Par 1 = Gaynor Daykin +3

Par 2 =  Caroline Hills +1

Par 3 =  Gaynor Daykin -1

Par 4 =   Jill Baggaley +2

Par 5 =   Bev Warner +5

Par 6 =   Jill Baggaley +4 

As both Gaynor and Jill  already qualify for the final winning their qualifiers, the best two scores overall the 6 competitions are allocated a place in the final - these are Julie White and Elaine Lilley. 

The final took place on 15th September and the eventual winner of this years Par Competition Trophy is Jill Baggaley with -1.

2018 3*

Jane Forbes (98) 

Summer  Eclectic 2018

Woods: Judi Downward Nett 65

Lakes: Judi Downward Nett 68

Spring 2018  Meeting (Stableford)

Bronze Division Winner - Jules White with36

Silver Division Winner -  Lorraine Robinson with 35

Autumn 2018 Meeting (Par)

Wendy Stewart (Silver) +3

Jen Hallett (Bronze) +1

 

Hardy's Challenge 2017/2018

Gaynor Daykin and Rob Palframan won the final 3 & 2 against Elaine & Simon.

Belton Woods Trophy 2018

Wendy Stewart Nett 74

Lorraine Robertson Gross 94

Weekday Cup 2018

Bev Warner 39 Pts

Ash Trophy 2018

Matt Haynes and Sophie Ellis won with Nett 63

Linda Cochrane Club Championship 2018

Gross Score Winner and new Lady Club Champion - Trudi Galloway 181 (85 + 96)

Nett Score Winner and winner of the LC Cup - Liz Moses 143 (70 + 73)

Secretary's Shield 2018

Yvonne Walker

Vice Captain's Cup 2018

Chris Reynolds

Captains Cup 2018

Lesley Perrin

Directors Trophy 2018

Winner with a Stableford Score of 37 was Emma Haynes

Tonka Twosomes 2018

Wendy & Les Stewart with nett 65.5

Boris Bowl 2018

Liz Isles and Neil Robertson with nett 68

Jan McCulloch Trophy 2018

Winners on coutback with a nett 69 were Becky Foster and Julie White. 

Tony Rose Bowl 2018

Winners were Kevin Keep and Carole Stothard with a score of 40.

Runners up with 35 points were Wendy Stewart and Dr. Karel Meuwissen.

Myles Foster (Gross)/Tony Roberts (Nett) Trophies 2018

Winner of both the Myles Foster with a gross score of 87 and the Tony Roberts with a nett score of 72 was Lady Captain Lesley Perrin. 

 

Weekday Winter Challenge 2018/19

Round 1: Carole Stothard/Jackie Wilson

Round 2: Carole Stothard/Jackie Wilson

Round 3: Carole Stothard/Jackie Wilson

Round 4: Caroline Hills/Nikki Masson

Round 5:  Caroline Hills/Nikki Masson

Round 6: 

 

Winter Challenge 2018/19

Round 1: Lorraine Robertson/Gaynor Daykin

Round 2: Jen Hallett/Liz Isles

Round 3: Jen Hallett/Liz Isles

Round 4: Jackie Wilson/Nikki Masson 

Round 5:  Elizabeth Milne/Debra Hawley

Round 6:

 

 

Weekday Winter Challenge 2017/18

Round 1: Chris Reynolds/Bev Warner

Round 2: Gaynor Daykin/Liz Moses

Round 3: Gaynor Daykin/Liz Moses

Round 4: Wendy Stewart/Steph Lee

Round 5: Jen Hallett/Jaqui Francis

Round 6: Jackie Wilson/Carole Stothard

Best 3 of 6 rounds - Trophy Winners:  Carole Stothard & Jackie Wilson = Nett 220

      Winter Challenge 2017/18

     Round 1: Wendy Stewart/Liz Isles

     Round 2: Jackie Wilson/Nikki Masson

     Round 3: Jackie Wilson/Nikki Masson

     Round 4:  Ailsa Lines/Sophie Ellis

     Round 5: Ailsa Lines/Sophie Ellis

     Round 6:  Trudi Galloway/Julie White

     Best 3 of 6 Rounds - Trophy Winners: Trudi Galloway & Julie White = 213

National Competitions 2019

In the Daily Mail Foursomes first round, Elaine Lilley and Jan Machin won through to the next round.

Rd. 2  Elaine and Jan won their home match against Belton Park and go through to the next round.

National Competitions 2018

EG Trust Medal

Shirley King (Silver) Julie White (Bronze) - Next round at King's Norton in August.

Ping Qualifier

Yvonne Walker and Jenn Hallet represented Belton Woods in the Ping Plate Final along with 49 other pairings. Yvonne and Jenn finished 12th with a score of 39 (winning score was 45

Daily Mail Foursomes

Lesley Perrin & Becky Foster qualified for the first round with a score of 35 points.

11/3/2018 1st round took place at Newark Golf Club.  Unfortunately, although taking the match to 18 holes, Lesly & Becky did not make it through to the next round.

Aussie Spoons

Yvonne Walker & Jen Hallett will replace Nikki Masson & Pat Welsh in the next round.